Dlaczego kluby upadają

• autor: ludzik663, 2016-07-21 18:27

W najbliższym sezonie w Grupie I B klasy będzie tylko 8 zespołów. A były już takie sezony jak na przykład 07/08, gdy w tejże oto grupie było 15 drużyn. Co się więc takiego stało, że po ośmiu latach tak to się wszystko skurczyło. Niestety, ale przyczyn tego jest wiele.

Postaram się przybliżyć temat na podstawie doświadczeń Zrzeszonych.

Nasz zespół przez lata rywalizował z wieloma różnymi drużynami, których nie będę wymieniał, bo zajęłoby to sporo miejsca. Ale kilka przykładów muszę podać. Weźmy pierwszy sezon Zrzeszonych w B klasie. Był to sezon 2004/2005. W naszej grupie występowały takie zespoły jak na przykład Duszniki Zdrój (nie Pogoń). Po sezonie zakończyły swoją działalność .

Przejdźmy dalej do kolejnego sezonu. Tutaj swojego żywota dokonał LZS Jaszkowa Górna, po zaledwie jednym roku działalności oraz rezerwy Pogoni Duszniki. Wielu z was zapewne nawet nie słyszało o LZS-ie. Iskrę z Jaszkowej Dolnej zna prawie każdy, ale o zespole z Górnej kto teraz pamięta.

Weźmy teraz sezon 07/08, w którym z piłkarskiej mapy zniknęły cztery kluby. Pierwszy to Zieloni Roztoki, następny to Olimpia Jugów, trzeci Lech Ołdrzychowice i ostatni Błękitni Ludwikowice. Zielonych i Błękitnych jak na razie nikt nie próbował reaktywować. W Jugowie i Ołdrzychowicach podjęto tę próbę. W Jugowie powstał klub pod nazwą Kalenica i nawet udało mu się przed rokiem wywalczyć awans do A klasy. Jednak po po pięciu sezonach Kalenica podzieliła losy swojej poprzedniczki Olimpii. Z całej czwórki tylko zespół z Ołdrzychowic zdołał się odbudować pod nazwą Lechia i jak na razie gra.

W 2009 roku zaledwie po jednym rozegranym sezonie rozwiązana została drużyna o nazwie United Sokolec Ludwikowice Świerki.

W 2010 roku upadł Kłos Laski i Grom Stoszowice. Po dwóch latach reaktywowano zespół z Lasek, ale w zeszłym sezonie po raz kolejny został rozwiązany.

Rok 2011 przyniósł upadek Tornada Ławicy. Tu także po dwóch latach podjęto próbę odtworzenia drużyny, ale po rundzie jesiennej, w której Tornado nie zdobyło nawet punktu, wycofano się.

W 2014 z mapy zniknęła Burza Dzikowiec, czyli wieloletni A- klasowicz oraz Igliczna Wilkanów.

W 2015 swoją działalność zakończył MLKS Radków.

Po co o tym wszystkim piszę. Piszę to po to, aby pokazać jak na naszym terenie z biegiem czasu umiera piłka seniorska na tym najniższym szczeblu. Oczywiście, wyżej też są kluby, które upadają, na przykład Lądek, gdzie po spadku do A klasy rozwiązano zespół i postawiono na piłkę młodzieżową czy Ścinawka Średnia, której seniorzy grali nawet w Okręgówce, tu też postawili na pracę z młodzieżą. Ale większość drużyn, które upadły, to upadły na dobre i nawet próby reaktywacji nie przynosiły skutku. Czym to jest spowodowane? Pierwsze co przychodzi na myśl to pieniądze. Bez nich ciężko jest funkcjonować w każdym aspekcie życia, także w sporcie. Działalność klubu piłkarskiego sporo kosztuje, a z roku na rok coraz więcej. Do tego dochodzi boisko i ogólnie cała infrastruktura. Kiedyś wystarczyło mieć wykoszone boisko, namalowane linie i jakieś miejsce do przebrania się. Teraz, grając w B klasie, trzeba mieć obiekt jak na okręgówkę. A to kosztuje. Pomoc z gminy jest niewielka. Jeśli nie ma sponsorów, to ciężko jest przetrwać.

Najważniejsze jednak to ludzie. Ludzie, dla których piłka to pasja, którzy są gotowi poświęcić swój czas i zdrowie dla klubu. A, niestety, takich osób jest coraz mniej. Starsi odchodzą, a młodzi nie za bardzo garną się do seniorskiej piłki. Kiedy kończy im się wiek juniora, to wolą całkowicie przestać grać niż przejść do seniorów. Z czego to wynika?

Innym dużym problemem naszej rodzimej piłki jest emigracja. Praktycznie każdy klub się z tym zmaga. Zawodnicy wyjeżdżają na studia bądź do pracy i jeśli już przyjeżdżają to na 2-3 mecze w sezonie, a znaleźć zastępców ciężko. A jak nie ma kim grać, to niestety pozostaje tylko wycofać drużynę. Szczególnie tyczy się to mniejszych miejscowości.

Podsumowując, przez te wszystkie lata z piłkarskiej mapy na naszym terenie zniknęło wiele klubów. Jedne się odbudowały, inne próbowały to zrobić. Niektórych pewnie nigdy już nie zobaczymy. Pozostaje teraz tylko mieć nadzieję, że w następnych latach żadne zespoły już się nie rozpadną. A może nawet powstaną nowe. Życie pokaże.

autor: ~anonim 2016-07-22 14:46:33

avatar to już nawet artykuły piszesz

autor: ~hary 2016-08-02 19:03:30

avatar Bierkowice są dobrym przykładem reaktywacji 2006 zostaliśmy rozwiązani a po 4 latach reaktywacja i po czterech sezonach w B-klasie udało się wejść do A-klasy. Dobry artykuł , pozdrawiam

autor: ludzik663 2016-08-03 16:55:20

Profil ludzik663 w Futbolowo No, ale wy nadal gracie. A ile jest klubów które całkowicie zniknęły.